Skip to main content

BEZPIECZNY KREDYT 2% W SZCZECINIE – NAJNOWSZE INFORMACJE

 

Bezpieczny kredyt 2% o 3 Lipca dostępny w Szczecinie!

Pozostało dwa tygodnie do inauguracji nowego programu wsparcia kredytobiorców Bezpieczny Kredyt 2%. W ciągu ostatnich kilku dni otrzymaliśmy więcej informacji i wskazówek odnośnie programu dopłat niż w pierwszych miesiącach od ogłoszenia przez rząd rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem programu. Projekt ustawy opublikowanej 31.01.2023r zawierał bardzo dużo informacji natomiast wiele z zapisów pozostawiało sporo wątpliwości i miejsca na różne interpretacje. Dzisiaj wiemy już precyzyjnie na jakich zasadach będzie funkcjonować Bezpieczny Kredyt 2%.

Poniżej trzy najistotniejsze informacje z ostatnich dni:

  1. Program dopłaty do raty Bezpieczny kredyt 2% można połączyć z już wcześniej wprowadzonym programem „Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy”. Celem tego połączenia jest możliwość zdobycia gwarancji dla wkładu własnego. Połączenie obu programów daje możliwość zaciągnięcia kredytu z dopłatą rządową bez konieczności wnoszenia wkładu własnego z własnej kieszeni.

Przykład 1 – singiel chce nabyć nieruchomość za cenę 500.000zł. Wymagany wkład własny to 20% ceny czyli 100.000zł. W takiej sytuacji klient ma prawo złożyć wniosek o kredyt na kwotę 500.000zł przy jednoczesnym zawnioskowaniu o gwarancję wkładu własnego z BGK dla kwoty 100.000zł (jest to maksymalna kwota gwarancji ). W związku z tym, jeżeli kupujący ma wystarczającą zdolność kredytową to może sfinansować z kredytu 100% transakcji.

Przykład 2 – Małżeństwo chce zakupić nieruchomość za cenę 800.000zł. Ponieważ małżeństwom i osobom wychowującym dziecko przysługuje kwota kredytu 600.000zł to wkład własny potrzebny w tej transakcji wynosi 200.000zł. W tym przypadku klienci nie mogą podpierać się gwarancja BGK 100.000zł ponieważ spowodowałoby to konieczność zawnioskowania o kwotę kredytu 700.000zł co jest przekroczeniem dopuszczalnego limitu.

Przykład 3 – Małżeństwo chce nabyć nieruchomość za 650.000zł. Wkład własny wymagany w tej transakcji to 130.000zł. W tej sytuacji Klienci mogą zawnioskować o kredyt w wysokości 600.000zł ponieważ jest to maksymalny limit. Wkład własny wymagany w gotówce wyniesie wówczas 50.000zł.

 

  1. Komisja nadzoru finansowego zmieniła rekomendacje S dla Bezpiecznego kredytu 2%. Oznacza to że osoby, które będą wnioskować o kredyt w programie BK2% będą miały wyższą zdolność kredytową w odróżnieniu do kredytu standardowego bez dopłaty. Dlaczego tak będzie i jak to może być liczone można przeczytać we wcześniejszym artykule.

 

  1. Przy zakupie mieszkania w programie Bezpieczny kredyt 2% w Szczecinie jak i w pozostałych lokalizacjach będzie można zawnioskować o kwotę na remont/wykończenie mieszkania. Kredyt ten będzie mógł być również przeznaczony na sfinansowanie zakupu komórki lokatorskiej lub miejsca parkingowego/garażu pod warunkiem, że będą one przynależne do mieszkania.

 

Niebawem banki mają udostępnić kalkulatory do obliczania zdolności kredytowej w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%. Jest to bardzo istotna kwestia dla wszystkich chcących skorzystać z programu. Bez wiedzy o zdolności kredytowej trudno jest podjąć decyzję o wyborze nieruchomości.

Jeżeli chciałbyś sprawdzić czy spełniasz kryteria wejścia do programu, chciałbyś poznać swoją zdolność kredytową i zaplanować zakup mieszkania lub budowę domu zapraszam Cię na bezpłatne spotkanie podczas którego pomogę ułożyć Ci plan działania i przygotowania się do transakcji.