Zmiana banku w trakcie korzystania z wakacji kredytowych. Jest to działania polegające na uzyskaniu kredytu z przeznaczeniem na spłatę posiadanego kredytu. Czy to się może opłacać?
Przeglądając strony internetowe, profile w mediach społecznościowych różnych doradców kredytowych, ekspertów finansowych, ludzi aktywnie działających w branży kredytowej zauważyłem bardzo dużo postów, reklam i haseł nawołujących wszystkich posiadających kredyt hipoteczny do zmiany banku. Celem takiego działania jest obniżenia marży lub zabezpieczenia swojego kredytu na niższym stałym oprocentowaniu. Nie miałbym z tym żadnego problemu ponieważ ja również zachęcam swoich klientów do tego aby co jakiś czas sprawdzali czy na rynku w innym banku pojawiła się korzystniejsza oferta od tej którą mają. Na rynku kredytowym również zdarzają się promocje, okazje i trendy. Mogą sprawić, ze np. najlepszy kredy zaciągnięty w 2019r nie musi być atrakcyjny jeżeli zestawimy go z ofertami kredytów z 2023r.
Kłopot jest jednak w tym, że obecnie trwają ustawowe wakacje kredytowe, które wystartowały 29 lipca 2022r i dzisiaj są właśnie w połowie ich planowego trwania. Zgodnie z raportem BIK z wakacji kredytowych skorzystało ok 1mln kredytobiorców. Prawda też jest taka, że dzięki wakacjom kredytowym kredytobiorcy mają szansę zgromadzić oszczędności równo warte sumie ośmiu rat. Jeżeli założymy, że oszczędności zostaną przeznaczone na nadpłatę kredytu to żadna oferta w innym banku nie wygeneruje w krótkim czasie tak znacznej obniżki kosztu kredytu. Zatem zanim skusisz się na zmianę banku dzięki czemu obniżysz oprocentowanie swojego kredytu o 1% a nawet 1,5% to pamiętaj, że po takiej zmianie tracisz prawo do kontynuowania wakacji kredytowych. Jest to spowodowane kryterium wynikającego z ustawy o wakacjach kredytowych, które mówi o tym, że przysługują one jedynie klientom którzy podpisali umowę kredytową do 30 czerwca 2022r.
Zatem jeżeli chciałbyś dokonać optymalizacji swojego obecnego kredytu powinieneś zwrócić uwagę na to o ile zmiana banku wpłynie na obniżenie twojego całkowitego kosztu kredytu i porównać to z różnicą jaką wygeneruje nadpłacenie posiadanego kredytu sumą czterech rat, które dzięki wakacjom kredytowym pozostaną do twojej dyspozycji w 2023r.
Nie można również zapomnieć o tym, że o zmianie banku i przeniesienia do niego kredytu powinno decydować więcej parametrów. Należy pamiętać o tym, że refinansowanie kredytu jest też okazja do zmiany parametrów kredytu np. skrócenie/wydłużenie okresu kredytowania, zmiany oprocentowania ze zmiennego na stałe lub odwrotnie. Przy okazji refinansowania można dobrać dodatkowe środki na nowy cel mieszkaniowy np. remont lub po prostu na cel dowolny.
Więcej inf. O zasadności i strategii zarządzania posiadanym kredytem znajdziesz w innym artykule do którego link umieszczam poniżej:Obniżka ofert kredytowych ze stałym oprocentowaniem
Jeżeli nie jesteś pewny czy dobrze policzyłeś opłacalność zmiany banku lub czy powinieneś w dalszym ciągu pozostać przy swojej ofercie i skorzystać do końca z wakacji kredytowych to skontaktuj się ze mną. Umówimy się na niezobowiązujące i darmowe spotkanie podczas którego postaram się indywidualnie przeanalizować twoją sytuację i pomóc znaleźć najlepsze rozwiązanie.