Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, który wraz z początkiem 2022r wprowadzi wiele zmian gospodarczych, spodziewamy się między innymi wejścia w życie programu gwarancji wkładu własnego dla ludzi chcących nabyć/wybudować nieruchomość w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Gwarancja wkładu własnego z Banku Gospodarstwa Krajowego nie jest forma dopłaty do zakupu nieruchomości, tak jak to było w przypadku programu MDM ani nie jest forma dopłaty do raty kredytowej, jak to miało miejsce w temacie programu RnS.
Gwarancja wkładu własnego ma przybliżyć do zdobycia własnej nieruchomości osoby, które posiadają zdolność kredytową, mają stabilną sytuację zarobkową oraz mogą pochwalić się pozytywną weryfikacja skoringową w banku, lecz nie zdołały odłożyć 10% lub, w niektórych przypadkach, 20% wkładu własnego liczonego od ceny/kosztu inwestycji.
Gwarancja wkładu własnego pozwoli takim osobom zaciągnąć kredyt na 100% wartość transakcji mimo rekomendacji S, której głównym założeniem jest właśnie to, aby każda transakcja na rynku nieruchomościowym odbywała się przy udziale oszczędności nabywców.
Nie znamy na dzień dzisiejszy kosztów, z jakimi będzie wiązało się skorzystanie z gwarancji BGK. Wiemy za to, że program ma dotyczyć ludzi młodych tj. między 24 a 40 rokiem życia oraz że będzie dostępny przy transakcjach zakupu nieruchomości na rynku wtórym i pierwotnym, a także przy budowie domu. Kryteriami wejścia do programu będzie cena nabywanej nieruchomości. Nie znamy jeszcze wartości dopuszczalnych cen za 1m kwadratowy, o jakich będzie mowa, możemy zatem przyjąć, że będą to ceny rynkowe. Dzięki temu realne stanie się sfinansowanie z gwarancją mieszkań cieszących się dobrą lokalizacja i standardem.
Osobom, które mogłyby skorzystać z programu gwarancji wkładu własnego, a są już dzisiaj bliskie decyzji o kupnie nieruchomości trudno jest doradzać aby, czekając na ustalenie ostatecznych parametrów, odłożyły swoje plany w czasie. Może się bowiem okazać, że tak samo jak w przypadku wcześniejszych programów, mimo wszystkich pozytywnych aspektów tego konkretnego, ceny dopuszczalne będą osadzone zbyt nisko, co spowoduje, że nieruchomości kwalifikujących się będzie niewiele lub będą one najmniej atrakcyjne spośród wszystkich ofert na rynku.